Newsletter

Sign up for great specials and the latest events at Be You Spa!Join!

VİZYONUMUZ
 "İyinin daha iyisi her zaman vardır" sloganıyla yola çıkarak, mükemmeliği arayışı kendine ilke edinmiş işletmeler oluşturmada katkı sağlamayı kendimize hedef seçerek yolumuza devam ediyoruz. 

Fuat Kaplan

BİZİ TAKİP EDİN

        

YALIN ÜRETİM

Ana hatlarıyle, II. Dünya Savaşı sonrası yaşayabilirlik adına Japonların ve özellikle Toyata çalışanlarının geliştirdikleri, işletmedeki tüm ısrafların ortadan kaldırılması, üretimin standart ve en temel manada “basit/sade” yapılmasını içeren bir metodolojiler bütünüdür. 

Bunu yaparken de, üretilen/üretilecek üründeki katma değer detaylı analizinden sonra, tüm proses adımlarını mercek altına alarak, gerekliliklerini ve yapılış şekillerini sorgulamak, sürekli sorgulamak ve sonuç olarak yine çeşitli metodolojiler kullanarak, gerekliyi gereksizden ayırmak, kalanları ise sürekli iyileştirmek; varılan noktayı standardize edip, kesinlikle geriye dönüş/düşüş olmaksızın yeni hedefler koymak aktivitelerinin toplamıdır. 

Anıldığı üzere, Toyota Production System ve Taichi Ohno kaynak olmak üzere günümüzde bir çok firma kendi üretim sistemini geliştirmiş, paralel olarak farklı gibi görünen metodolojiler geliştirilmiş, fakat asıl olarak hepsinin amacı ve ortak yönü, üretimdeki kayıpları minimize ederek/ortadan kaldırarak, en kısa sürede, en uygun maliyetli ve uygun kalitedeki ürünü müşteriye sunmak şeklindedir. Burada kullanılan teknikler gerek 6-Sigma, Yalın Üretim hatta en son olarak ikisinin kombinasyonu Yalın 6-Sigma olmak üzere, hangisi kullanılacak olursa, amaç problemin tespiti, detaylı analizi, çözümü, kontrolü ve standardizasyonu şeklindedir, yani klasik PDAC döngüsü uygulamasıdır. 

Burada temel olan her işletmenin kendine uyacak metodu belirlemesi, üst yönetimin değişimin amacını belirlemesi/inanması ve desteklemesi, sonuçları kontrol ederek hep ileriye doğru hedefler göstermesidir. 

 Sonuç olarak Yalın Üretim, bir değişim, bir sürekli öğrenme, paylaşım kültürüdür; işletmeler çalışanlarına ve diğer işbirlikçilerine bunu aşıladıktan, bu atmosferi oluşturduktan sonra, Toyota ve diğer uygulayan firmalarda olduğu gibi, gelecekten endişe edecek çok az durumları olacaktır. Bu amaca katkıda bulunan her kişi ve kuruluş, kendine sağladığı yarar yanında, ülke ekonomisine ve teknolojisine de büyük yararlar sağlayacak, sonuç olarak da tüm toplum, geleceğe daha güvenle bakmanın temellerini atmış olacaktır.